Ostropest plamisty, (łac: Silybum marianum)należy do rodziny roślin astrowatych, pochodzi z obszaru państw Morza Śródziemnego. Rozprzestrzenił się w wielu krajach świata, gdzie rośnie dziko, poza obszarem pierwotnego występowania. W Polsce jest rośliną uprawną, czasami występuje w stanie dzikim.

Na co pomaga ostropest plamisty?

Surowcem zielarskim ostropestu są jego owoce. Ich niezwykle bogaty skład spowodował rozpowszechnienie się tego zioła w medycynie niekonwencjonalnej. Owoce ostropestu zawierają: sylimarynę, flawonnoidy, kwasy organiczne, witaminę C i K, białka, cukry, olej, sole mineralne. Sylimaryna jest silnym przeciwutleniaczem, z nasion ostropestu wytwarza się lek, Sylimarol. Sprawdź jak oczyścić organizm na http://www.ziolonawatrobe.pl/ziola-na-oczyszczenie-organizmu-z-toksyn/

Podstawowym zastosowaniem ostropestu plamistego są choroby narządu wątroby. Przede wszystkim zaleca się go przy toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby, spowodowanych czynnikami toksycznymi. Na przykład przy zatruciu grzybami, pestycydami, alkoholem. Ostropest przyspiesza usuwanie tych toksyn z organizmu.

Stosowany jest również podczas terapii nowotworowych, leczeniu AIDS czy podczas długotrwałego stosowania antybiotyków.

Ostropest plamisty i zawarta w jego owocach sylimaryna podnosi w wątrobie poziom białka (glutationu), który jako silny przeciwutleniacz przeciwdziała powstawaniu uszkodzeń komórek wątroby przez wolne rodniki. SPRAWDŹ: Jakie są skutki zakwaszenia organizmu?

Kiedy stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty zaleca się do stosowania podczas leczenia kamicy żółciowej. Jego właściwości lecznicze docenia się w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych oraz woreczka żółciowego. Sprawdza się także w leczeniu różnorodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, na przykład niedokwaśności soku żołądkowego, wzdęciach i nawracającej zgadze.

Ostropest plamisty zapobiega zapaleniu wątroby, jest również stosowany podczas leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu A, WZW B oraz WZW C. Zapobiega marskości wątroby oraz obniża poziom cholesterolu we krwi.

Ostropest plamisty dostępny jest w sklepach zielarskich, można skorzystać z gotowych preparatów zielarskich Hepa Vitale.

Kazia13a
karolina@farmaciaverde.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code