Leczenie kanałowe kojarzone jest jako nieprzyjemne i bolesne. Na czym polega i czy istnieją jakieś alternatywne metody dla przeprowadzanego powszechnie zabiegu? Czy ból zęba po leczeniu kanałowym może pojawiać się u pacjentów?

Na czym polega leczenie kanałowe? Najważniejsze informacje

Na czym polega leczenie kanałowe, które dotyczy wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych? Głównym powodem rozpoczęcia leczenia jest stan zapalny miazgi. Może pojawić się na przykład wskutek próchnicy lub mechanicznego uszkodzenia zęba. Wykonuje się je zawsze po to, aby uniknąć ostatecznej ekstrakcji zęba.

Tradycyjne leczenie kanałowe rozpoczyna się zawsze od otwarcia zęba, zatrucia i Leczenie kanałowe zęba.usunięcia miazgi. Stomatolog może później:

  • oczyścić wnętrze zęba.
  • zmierzyć kanały i również je oczyścić.
  • włożyć nowe wypełnienie.
  • odbudować koronę

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym, czyli dewitalizacja miazgi

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym jest nieuniknionym etapem znanej wszystkim metody. Chora miazga musi całkowicie obumrzeć dzięki paraformaldehydowi – silnemu środkowi zakładanemu na nerw zęba.

To właśnie nazywa się dewitalizacją. Obumieranie trwa ok. 2 tygodnie – po tym czasie pacjent musi z powrotem zgłosić się do gabinetu, by kontynuować leczenie. W nowoczesnej metodzie nie stosuje się zatruwania, ale ekstyrpację miazgi.

Ile trwa leczenie kanałowe i dlaczego tak długo?

O tym ile trwa leczenie kanałowe decydują problemy indywidualnego przypadku. Klasyczne leczenie kanałowe zęba może rozkładać się na okres kilku tygodni – ze względu na etap zatruwania.

Kiedy stomatolog podaje paraformaldehyd, trzeba wrócić do domu i odczekać ok. 14 dni do następnej wizyty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa ok. 60 minut i może odbyć się podczas tylko jednej wizyty u dentysty.

Czy leczenie kanałowe boli? Czy stosuje się znieczulenie?Leczenia kanałowe pod lupą.

Pacjenci, którzy obawiają się tego, czy leczenie kanałowe boli, często przekładają swoje wizyty i w konsekwencji pogarszają stan zębów. Każde leczenie kanałowe jest przeprowadzane w znieczuleniu, dlatego nie daje dolegliwości bólowych.

Ból po leczeniu kanałowym może natomiast doskwierać po procesie zatruwania miazgi (w przypadku tradycyjnej metody) i w okolicach migdałków (po leczeniu mikroskopem). Dyskomfort ze strony migdałków mija samoistnie w ciągu kilku godzin. Ewentualne nasilenia trzeba zgłosić stomatologowi.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Średnie stawki

Ile kosztuje leczenie kanałowe, kiedy decydujemy się na standardową metodę? Może ona kosztować od 100-500 złotych. Dla dzieci, kobiet w ciąży i dorosłych pacjentów z problemem zębów 1,2,3 istnieje możliwość refundacji NFZ.

Koszt leczenia kanałowego wzrasta przy użyciu mikroskopu, ponieważ mikroskop daje większą precyzję i oszczędza czas. Wynosi ok. 500-2000 złotych. Ten sposób nie jest refundowany.

Leczenie kanałowe – którą metodę wybrać?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest korzystniejsze ze względu na powiększenie obrazu, mniejsze ryzyko zakażeń bakteryjnych i krótki czas zabiegu – w porównaniu do wizyt przy tradycyjnym sposobie leczenia. Atutem jest też brak zatruwania zęba i w związku z tym również brak bólu.

Kazia13a
karolina@farmaciaverde.pl

2 thoughts on “Leczenie kanałowe – dwie metody”

  1. Zna ktoś jakąś dobrą klinikę stomatologiczną w Trójmieście, która oferuje leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem?

    1. Myślę, że K2Dental będzie dobrym wyborem. Sam tam robiłem zęby. Moja koleżanka również kiedyś miała robione leczenie kanałowe pod mikroskopem i była pod wrażeniem tego jak szybko i precyzyjnie odbył się zabieg 😀 Polecam serdecznie, nie zawiedziesz się:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code